O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan 2025 yil 5 mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengashi yig‘ilishida berilgan topshiriq ijrosini ta’minlash yuzasidan Oliy attestatsiya komissiyasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan hamkorlikda yig‘ilish o‘tkazildi. “Korrupsiyadan holi” shiori ostida tashkil etilgan yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Yusufali Usmonalievich Eshov, boshqarma katta prokurori Jaxongir Xodjakbarovich Ismoilov hamda oliy attestatsiya komissiyasi jamoasi ishtirok etdi.
O‘lkamizga bahor fasli kirib kelishi bilan ona zaminda uyg‘onish boshlanib, atrof-olam go‘zallik va nafosatga yo‘g‘riladi. Bahorga uyg‘un holda inson tabiatida ham o‘zgacha zavq-shavq, ko‘tarinkilik namoyon bo‘ladi. Bu ayniqsa, 8-mart - Xalqaro xotin-qizlar kuni bayrami munosabati bilan tabarruk onaxonlarimiz, munis va mehribon ayollar, sho‘x-shodon qizaloqlar kayfiyatida, ularga hurmati, ehtiromi-yu e’tiborini izhor qilishiga intilgan butun dunyo, jamiyat taraddusida ham o‘z ifodasini topadi.
Oliy attestatsiya komissiyasida ham 8-mart Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan bayram tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda jamoada samarali mehnat qilib kelayotgan xotin-qizlar faoliyati e’tirof etilib, ularga bayram tabriklari yo‘llandi. -
Mamlakatimizda ta’lim va fan sohalarini sifat jihatdan rivojlantirish hamda yosh avlodning intellektual salohiyatini oshirishda dasturiy chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu borada ilmiy kengashlar faoliyatini nizomlar talablari asosida tashkil etish, dissertatsiyalar sifatini oshirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu nuqtai nazardan, 17 fevral` kuni Oliy attestatsiya komissiyasida pedagogika fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengashlar rahbariyati bilan yig‘ilish o‘tkazildi. -
Oliy attestatsiya komissiyasida korrupsiyaga qarshi kurash oyliklar doirasida «Korrupsiyaga qarshi kurash» mavzusida O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti bilan hamkorlikda huquqiy bilimlarni oshirishga doir ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Unda mas’ul xodimlar bilan tartib-qoida komissiyasida mavzuga oid masalalar yuzasidan amaliy seminarlar (aniq holatlar bo‘yicha) ma’lumotlar berildi.
KONSTITUSIYa – ERKIN VA FAROVON HAYoT GAROVI!
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasining yangi tahriri 2023 yil 1 maydan e’tiboran kuchga kirdi. Butun xalqimizni Vatanimiz istiqboli va yosh avlod iqbolining yorug‘ bo‘lishiga hissa qo‘shish maqsadida birlashtirib, umumxalq referundumi asosida qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitusiyasi haqiqiy ma’noda xalqimiz irodasini ifoda etib, uning manfaatlariga xizmat qilmoqda.
Oliy attestatsiya komissiyasida pedagogika va filologiya (21.11.2024) fanlari yo‘nalishida oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar attestatsiyasi natijalari tahlili hamda ilmiy kengashlar faoliyati samaradorligini oshirishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda tegishli fanlarga ixtisoslashgan ilmiy kengashlar rahbarlari ishtirok etdi.
2024 yil 10 sentyabr kuni O‘zbekiston Milliy matbuot markazida “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar attestatsiyasi jarayonidagi yangiliklar va istiqbol vazifalar” mavzusida Matbuot anjuman bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekiston - 2030” strategiyasi maqsad va vazifalari doirasida tashkil etilgan Matbuot anjumanini Oliy attestatsiya komissiyasi raisi kirish so‘zi bilan ochib, oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazish sifatini yanada oshirish sohasidagi natija va kelgusi vazifalar yuzasidan umumiy ma’lumot berib o‘tdi. -
O‘zbekiston Milliy matbuot markazida Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar attestatsiyasi jarayonidagi yangiliklar va istiqboldagi vazifalar yuzasidan matbuot anjuman o‘tkazildi.
Matbuot anjumani «O‘zbekiston – 2030» strategiyasi maqsad va vazifalari doirasida tashkil etildi. Unda mamlakatimizda oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazish sifatini yanada oshirish sohasidagi natija va kelgusi vazifalar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Bugun erta tongdan mamlakatimizning barcha mahallalari, tashkilot va korxonalari, ta’lim muassasalarida umumxalq xayriya hashari tadbirlari boshlanib ketdi.
Oliy attestatsiya komissiyasi mehnat jamoasi ham “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida o‘tkaziladigan O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 33 yilligi bayrami tadbirlari oldidan tashkil etilayotgan umumxalq xayriya hasharlarida faol ishtirok etdi. -
Oliy attestatsiya komissiyasida 2024 yilning 19 iyul kuni iqtisodiyot va sotsiologiya fanlari yo‘nalishida oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar attestatsiyasi hamda ilmiy kengashlar faoliyati samaradorligini oshirishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda ilmiy kengashlar va uning huzuridagi ilmiy seminar kotiblari ishtirok etdi.