So‘nggi besh yillik islohotlarning natijasida mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etishning zarur siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy va ilmiy-ma’rifiy asoslari yaratildi. Keng jamoatchilik muhokamasi natijasida «Harakatlar strategiyasidan — Taraqqiyot strategiyasi sari» tamoyiliga asosan ishlab chiqilgan quyidagi yettita ustuvor yo‘nalishdan iborat 2022 — 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi tasdiqlandi: 1-ustuvorlik: inson qadrini yuksaltirish va erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish orqali xalqparvar davlat barpo etish; 2-ustuvorlik: mamlakatimizda adolat va qonun ustuvorligi tamoyillarini taraqqiyotning eng asosiy va zarur shartiga aylantirish; 3-ustuvorlik: milliy iqtisodiyotni jadal rivojlantirish va yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlash; 4-ustuvorlik: adolatli ijtimoiy siyosat yuritish, inson kapitalini rivojlantirish; 5-ustuvorlik: ma’naviy taraqqiyotni ta’minlash va sohani yangi bosqichga olib chiqish; 6-ustuvorlik: milliy manfaatlardan kelib chiqqan holda umumbashariy muammolarga yondashish; 7-ustuvorlik: mamlakatimiz xavfsizligi va mudofaa salohiyatini kuchaytirish, ochiq, pragmatik va faol tashqi siyosat olib borish.
Matbuot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan 2025 yil 5 mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengashi yig‘ilishida berilgan topshiriq ijrosini ta’minlash yuzasidan Oliy attestatsiya komissiyasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan hamkorlikda yig‘ilish o‘tkazildi. “Korrupsiyadan holi” shiori ostida tashkil etilgan yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Yusufali Usmonalievich Eshov, boshqarma katta prokurori Jaxongir Xodjakbarovich Ismoilov hamda oliy attestatsiya komissiyasi jamoasi ishtirok etdi.
O‘lkamizga bahor fasli kirib kelishi bilan ona zaminda uyg‘onish boshlanib, atrof-olam go‘zallik va nafosatga yo‘g‘riladi. Bahorga uyg‘un holda inson tabiatida ham o‘zgacha zavq-shavq, ko‘tarinkilik namoyon bo‘ladi. Bu ayniqsa, 8-mart - Xalqaro xotin-qizlar kuni bayrami munosabati bilan tabarruk onaxonlarimiz, munis va mehribon ayollar, sho‘x-shodon qizaloqlar kayfiyatida, ularga hurmati, ehtiromi-yu e’tiborini izhor qilishiga intilgan butun dunyo, jamiyat taraddusida ham o‘z ifodasini topadi.
Oliy attestatsiya komissiyasida ham 8-mart Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan bayram tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda jamoada samarali mehnat qilib kelayotgan xotin-qizlar faoliyati e’tirof etilib, ularga bayram tabriklari yo‘llandi. -
Mamlakatimizda ta’lim va fan sohalarini sifat jihatdan rivojlantirish hamda yosh avlodning intellektual salohiyatini oshirishda dasturiy chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu borada ilmiy kengashlar faoliyatini nizomlar talablari asosida tashkil etish, dissertatsiyalar sifatini oshirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu nuqtai nazardan, 17 fevral` kuni Oliy attestatsiya komissiyasida pedagogika fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengashlar rahbariyati bilan yig‘ilish o‘tkazildi. -
Oliy attestatsiya komissiyasida pedagogika va filologiya (21.11.2024) fanlari yo‘nalishida oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar attestatsiyasi natijalari tahlili hamda ilmiy kengashlar faoliyati samaradorligini oshirishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda tegishli fanlarga ixtisoslashgan ilmiy kengashlar rahbarlari ishtirok etdi.
2024 yil 10 sentyabr kuni O‘zbekiston Milliy matbuot markazida “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar attestatsiyasi jarayonidagi yangiliklar va istiqbol vazifalar” mavzusida Matbuot anjuman bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekiston - 2030” strategiyasi maqsad va vazifalari doirasida tashkil etilgan Matbuot anjumanini Oliy attestatsiya komissiyasi raisi kirish so‘zi bilan ochib, oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazish sifatini yanada oshirish sohasidagi natija va kelgusi vazifalar yuzasidan umumiy ma’lumot berib o‘tdi.