Jumanazarov G‘ayrat Xusanovichning
Dissertatsiya mavzusi, ixtisoslik shifri (ilmiy daraja beriladigan fan tarmog‘i nomi): “Dorivor o‘simliklardan na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘atlarning zamburug‘lar qo‘zg‘atadigan kasalliklari va ularga qarshi kurash choralari”, 06.01.09 – O‘simliklarni himoya qilish (qishloq xo‘jaligi fanlari).
Dissertatsiya mavzusi ro‘yxatga olingan raqam: B2020.2.PhD/Qx428.
Ilmiy rahbar: Zuparov Mirakbar Abzalovich, biologiya fanlari nomzodi, dotsent.
IK faoliyat ko‘rsatayotgan muassasa nomi, IK raqami: Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, PhD.05/30.10.2020.Qx.126.01.
Rasmiy opponentlar: Aliev Shavvoz Karimovich, qishloq xo‘jalik fanlari nomzodi, dotsent; Umurzoqov Elmurod Umurzoqovich, qishloq xo‘jalik fanlari doktori, professor.
Yetakchi tashkilot: O‘zRFA Genetika va o‘simliklar eksperimental biologiyasi instituti.
II. Tadqiqotning maqsadi dorivor o‘simliklar – na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘at navlari hamda turlarida zamburug‘ qo‘zg‘atadigan kasalliklarini tur tarkibi, tarqalishi, rivojlanishi hamda keltiradigan zararini tahlil qilish va ularga qarshi kurash choralarini ishlab chiqishdan iborat.
Toshkent viloyati sharoitida na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘atning zamburug‘ qo‘zg‘atadigan kasalliklarining tarqalishi (9,2-54,9%) hamda rivojlanishi (3,6-32,6%) aniqlangan;
na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘at dorivor o‘simliklarining un-shudring, zang, antraknoz, fuzarioz, septarioz va dog‘lanish kasalliklarining zarari (8,3-25,0%) aniqlangan;
Toshkent viloyati sharoitida na’matakning un shudring kasalligini qo‘zg‘atuvchi zamburug‘ining kleystotesiy meva tanasi aniqlangan;
Alternaria alternate (Fr.) Keissler zamburug‘ turi Toshkent viloyati sharoitida na’matakning qora dog‘lanish kasalligini qo‘zg‘atishi aniqlangan;
na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘atda kasallik qo‘zg‘atadigan S.pannosa, S.macularis, L.saxifragacearum, Fusarium sp. zamburug‘ turlarining patogenlik xususiyatlari aniqlangan;
Zamburug‘ qo‘zg‘atadigan kasalliklarga nisbatan qorag‘atning “Suyuma”, “Ruxshona”, “Uzbekskaya sladkaya”, “Iroda” navlari (Ki4,8-5,2%), xo‘jag‘atning “Progress” navi (Ki0,4-1,0%) va na’matakning “Dargumon” turi kompleks chidamlilikni (Ki2,8-6,6%) namoyon qilishi aniqlangan;
na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘atning un-shudring, zang, antraknoz hamda fuzarioz kasalliklariga qarshi fungisidlarning eng maqbul me’yorlari (0,6-0,7 l/ga) hamda sepish muddatlari (kurtaklar yozilguncha va gullashgacha hamda dastlabki gul tugunchalari paydo bo‘lganda va gullashgacha) aniqlangan;
na’matak, xo‘jag‘at va qorag‘at dorivor o‘simliklarining zamburug‘ qo‘zg‘atadigan kasalliklariga qarshi plantatsiyalarda qo‘llanilgan fungisidlarning biologik (87,1-91,7%) va iqtisodiy samaradorligi (8400,0-20000,0 ming so‘m/ga) aniqlangan.
Dorivor o‘simliklardan na’matak, qorag‘at va xo‘jag‘atning zamburug‘ qo‘zg‘atadigan kasalliklari va ularga qarshi kurash choralari bo‘yicha olib borilgan tadqiqot natijalari asosida:
na’matak, qorag‘at va xo‘jag‘atlarning un-shudring kasalligiga qarshi Sideli TOP 140 d.k. fungisidini 0,7 l/ga me’yorida qo‘llash texnologiyasi “Burchimulla davlat o‘rmon xo‘jaligi” Chotqol bo‘limida va ToshDAU huzuridagi Axborot-maslahat markazi DUK da, akademik M.Mirzaev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti va “BB Agro 1” f/x da hamda “Kumushkon Baxt” f/x da jami 7,0 gektar maydonga joriy etilgan (Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2020 yil 2 noyabrdagi 02/025-3581-son ma’lumotnomasi). Natijada mos ravishda 88,4%, 87,1%, 88,8% biologik samaradorlikka erishilgan va muvofiq xolda 15,0, 17,5 va 8,0 s/ga qo‘shimcha hosil olingan, iqtisodiy samaradorlik mos xolda 11100,0 ming so‘m, 20000,0 ming so‘m va 11000,0 ming so‘mni tashkil etgan;
na’matakning zang kasalligiga qarshi Skal`pel` 250 sus.k. fungisidini 0,6 l/ga me’yorida qo‘llash O‘zR FA Botanika institutining xuzuridagi akademik F.N.Rusanov nomidagi Toshkent botanika bog‘ida jami 1,0 gektar maydonga joriy etilgan (Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2020 yil 2 noyabrdagi 02/025-3581-son ma’lumotnomasi). Natijada 88,2% biologik samaradorlikka erishilgan va 15 s/ga hosil saqlab qolingan, iqtisodiy samaradorlik 11350,0 ming so‘mni tashkil etgan;
na’matakning fuzarioz kasalligiga qarshi Maksim XL 035 FS, 3,5% sus.k. fungisidini 1,5 ml/kg sarf me’yorida qo‘llash ToshDAU huzuridagi Axborot-maslahat markazi (Extension center) DUK da jami 0,5 ga maydonda joriy etilgan (Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2020 yil 2 noyabrdagi 02/025-3581-son ma’lumotnomasi). Natijada 91,7% biologik samaradorlikka erishilgan va 20% ko‘chatlar saqlab qolingan;
qorag‘atning antraknoz kasalligiga qarshi Ridomil GOLD MS 68% s.d.g fungisidini 2,5 kg/ga me’yorida qo‘llash “Kumushkon Botirali” f/x da jami 1,0 ga maydonga joriy etilgan (Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2020 yil 2 noyabrdagi 02/025-3581-son ma’lumotnomasi). Natijada 18,7% hosil saqlab qolingan va 89,2% biologik samaradorlikka erishilgan;
xo‘jag‘atning oq dog‘lanish yoki septorioz kasalligiga qarshi Reks DUO 49,5% sus.k. fungisidini 0,6 kg/ga me’yorini qo‘llash “Kumushkon Gold” f/x ga qarashli 1,0 ga maydonga joriy etildi (Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2020 yil 2 noyabrdagi 02/025-3581-son ma’lumotnomasi). Natijada 87,7% biologik samaradorlikka erishilgan va 17,4% hosil saqlab qolingan.