Диссертация мавзуси рўйхатга олинган рақам: В2024.2.PhD/Ss496
Илмий раҳбар: Турсунмуратов Турдимурод Махаматқулович. сиёсий фанлар доктори, доцент
Диссертация бажарилган муассаса номи: Ўзбекистон халқаро ислом академияси
ИК фаолият кўрсатаётган муассаса (муассасалар) номи, ИК рақами: Тошкент давлат шарқшунослик университети, DSc.03/29.12.2022.Ss.21.02
Расмий оппонентлар:
Адилходжаева Сурайё Маҳкамовна, юридик фанлари доктори, профессор.
Жалилов Актам Ташназарович, сиёсий фанлар доктори, профессор.
Етакчи ташкилот: Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети
Диссертация йўналиши: амалий аҳамиятга молик.
II. Тадқиқотнинг мақсади Туркий давлатлар ташкилоти фаолиятини ва ривожланиш тенденсиялари, Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатида мазкур ташкилотнинг аҳамияти ҳамда истиқболлари нималарда намоён бўлишини очиб беришдан иборат.
III. Тадқиқотнинг илмий янгилиги қуйидагилардан иборат:
дунёда юз бераётган кескин геосиёсий трансформациялар шароитида Туркий давлатлар ташкилоти хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, иқтисодий ривожланиш ҳамда маданий интеграцияни таъминлашда Марказий Осиёдаги бошқа минтақавий платформа ва ташаббусларни тўлдириб, минтақалараро алоқаларни мустаҳкамлашда самарали ҳамкорлик майдони бўла оладиган стратегик тузилмага айланиши асослаб берилган;
Марказий Осиёда ташқи куч марказларининг қарама-қарши манфаатларини стратегик мувозанатлаштириш ва умумий манфаатлар доирасида минтақавий барқарорликни таъминлаш механизмларни яратишда Туркий давлатлар ташкилотига аъзоликни “минтақавий ёпиқлик” консепсияси асосида амалга оширилиши зарур экани исботланган;
Туркий давлатлар ташкилотининг 2030 йилгача барқарор ривожланиш мақсадларига мос равишда Туркий давлатларининг миллий манфаатларидан келиб чиқиб, иқлим ўзгариши ва экологик муаммолар, сув ресурсларини бошқариш кабиларни ҳал этиш ва табиий офатларда ўзаро кўмак бериш мақсадида, Тошкентда “Туркий давлатлар экофонди”ни ташкил этилиши муҳимлиги далилланган;
Туркий мамлакатларнинг тарихий, миллий ва маънавий бирлигини асраш, уйғунлигини таъминлаш, минтақа ёшларининг онгида туркий ўзига хосликни сақлаш ва маънавий муҳитни туркий қадриятлар асосида ривожлантиришга қаратилган мақсадларни амалга оширувчи “Туркий давлатлар маънавият ва маърифат кенгаши”ни таъсис этиш таклифи асосланган.
IV. Тадқиқот натижаларининг жорий қилиниши. Ўзбекистон ташқи сиёсатида Туркий давлатлар ташкилоти ва унинг истиқболларини ёритиш бўйича ишлаб чиқилган илмий хулоса ва таклифлар асосида:
Туркий мамлакатларнинг тарихий, миллий ва маънавий бирлигини асраш, уйғунлигини таъминлаш, минтақа ёшларининг онгида туркий ўзига хосликни сақлаш ва маънавий муҳитни туркий қадриятлар асосида ривожлантиришга қаратилган мақсадларни амалга оширувчи “Туркий давлатлар маънавият ва маърифат кенгаши”ни таъсис этиш таклифи асосланган. Тадқиқотда келтирилган мазкур илмий янгиликлар Республика Маънавият ва маърифат маркази йиллик иш режасининг бир қатор бандларини ишлаб чиқиш, шунингдек, тарғибот-ташвиқот тадбирларини ташкил этишда назарий методологик асос бўлиб хизмат қилади. Диссертацияда келтириб ўтилган илмий янгиликлар ва таклиф-тавсиялар Республика Маънавият ва маърифат маркази фаолиятида маънавий-маърифий тадбирларни йўлга қўйишда қўл келган (Республика Маънавият ва маърифат Кенгаши, Республика Маънавият ва маърифат марказининг 2023-йил 19-декабрдаги  № 02-22/1443-сон далолатномаси).
Дунёда юз бераётган кескин геосиёсий трансформациялар шароитида Туркий давлатлар ташкилоти хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, иқтисодий ривожланиш ҳамда маданий интеграцияни таъминлашда Марказий Осиёдаги бошқа минтақавий платформа ва ташаббусларни тўлдириб, минтақалараро алоқаларни мустаҳкамлашда самарали ҳамкорлик майдони бўла оладиган стратегик тузилмага айланиши асослаб берилган ҳамда Туркий давлатлар ташкилотининг 2030 йилгача барқарор ривожланиш мақсадларига мос равишда Туркий давлатларининг миллий манфаатларидан келиб чиқиб, иқлим ўзгариши ва экологик муаммолар, сув ресурсларини бошқариш кабиларни ҳал этиш ва табиий офатларда ўзаро кўмак бериш мақсадида, Тошкентда “Туркий давлатлар экофонди”ни ташкил этилиши муҳимлиги далилланган. Тадқиқотда мамлакатимизнинг яқин қўшнилари, қардош Марказий Осиё давлатлари билан ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашда ташкилотнинг аҳамияти ёритиб берилгани бўйича назарий хулоса ва илмий натижаларидан 2023-йил 25-26-ноябр кунлари Тошкент шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти Мусулмонлар диний идоралари раҳбарларининг ИВ йиғилиши ва унинг доирасида ўтказиладиган тадбирлар режаси, консепсияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Фармойиши лойиҳасини ишлаб чиқишда кенг фойдаланилди (Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари бўйича қўмитасининг 2023-йил 25-декабрдаги 02-02/767-сон далолатномаси).
Дунёда юз бераётган кескин геосиёсий трансформациялар шароитида Туркий давлатлар ташкилоти хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, иқтисодий ривожланиш ҳамда маданий интеграцияни таъминлашда Марказий Осиёдаги бошқа минтақавий платформа ва ташаббусларни тўлдириб, минтақалараро алоқаларни мустаҳкамлашда самарали ҳамкорлик майдони бўла оладиган стратегик тузилмага айланиши ҳамда Марказий Осиёда ташқи куч марказларининг қарама-қарши манфаатларини стратегик мувозанатлаштириш ва умумий манфаатлар доирасида минтақавий барқарорликни таъминлаш механизмларни яратишда Туркий давлатлар ташкилотига аъзоликни “минтақавий ёпиқлик” консепсияси асосида амалга оширилиши зарур экани исботланган. Ўзбекистон мусулмонлари идораси тадқиқотда келтирилган илмий янгиликлар ва тавсияларидан келгусида диний-маърифий таълим муассасалари учун услубий тавсиялар ишлаб чиқишда қўл келиши мумкинлигини маълум қилган (Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг 2024-йил 20-июндаги 02-03/1506-сон далолатномаси).
Марказий Осиёда ташқи куч марказларининг қарама-қарши манфаатларини стратегик мувозанатлаштириш ва умумий манфаатлар доирасида минтақавий барқарорликни таъминлаш механизмларни яратишда Туркий давлатлар ташкилотига аъзоликни “минтақавий ёпиқлик” консепсияси асосида амалга оширилиши зарур экани исботлангани бўйича келтирилган назарий хулосалар, таклиф ва тавсияларидан диний таълим муассасалари ва илмий тадқиқот марказларининг халқаро ҳамкорлигини ривожлантириш учун услубий тавсиялар ишлаб чиқишда фойдаланилади. Туркий тилли давлатлар билан алоқаларни Марказий Осиё минтақаси доирасида ривожлантириш, минтақа давлатларининг ўзаро ҳамкорлик муносабатларини шакллантириш Ташкилот фаолиятининг асоси ва барқарор истиқболи бўлиши мумкин. Минтақа давлатларининг ташкилот доирасида иштирок этиши минтақавий интеграцион жараёнларни тўлдириши ва бу жараённи янада фаоллаштиришга хизмат қилади. (Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом сивилизацияси марказининг 2024-йил 24-июндаги 06-07/148-сон далолатномаси).